Speciální jednotky U.S. Army (Zelené barety)  

Hned v úvodu je nutno si vysvětlit, že žádná jednotka se nejmenuje Zelené barety. Je to pouze přezdívka speciálních jednotek, které nosí právě zelené barety. Právě u jedné z těchto jednotek měl sloužit John Rambo. Příslušníci těchto jednotek otevřeně říkají, že ve filmech a knihách o Rambovi jsou představeni úplně jinak. Pojďme se tedy podívat na to, co jsou speciální jednotky U.S. Army ve skutečnosti.

Ještě mi dovolte krátké, ale nutné odbočení. Je trochu zmatek v pojmu speciální jednotky. Díky tomuto zmatku také vznikají dohady o to, která jednotka je lepší. Pokusím se vysvětlit strukturu zvláštních operací v amerických ozbrojených složkách. U.S. Army má kromě pozemních jednotek i jednotky výsadkové. Ty jsou označovány za "požární oddíly". Známá 82. a 101. Jsou nasazovány na místech, kde rychle potřebujete zasáhnout nebo demonstrovat sílu. Jedná se o jednotky, které po seskoku se pohybují a chovají podobně jako běžná armáda. Jejich odhodlání je na poněkud vyšší úrovni než u běžných pozemních jednotek. Pak zde máme tzv. speciální výcvik Rangers a jednotky Rangers. Jedná se program maximálního zefektivnění bojové činnosti družstev. Jedná se o lehkou pěchotu, která bývá používána podobně jako výsadkáři, ale soustřeďují se na průzkum a boj v malých skupinách. Dále zde nalezneme Special Forces - Speciální jednotky (síly). Ty se používají pro netradiční bojové operace a operace jiné než válka. Jedná se 12 členné skupiny, které jsou používány jako poradci v zemích třetího světa, vedoucí hnutí odporu nebo jednotky pro dlouhodobý pobyt daleko v týlu protivníka. Z těchto jednotek se vyčlenili 1 st SFOD-D (Delta Force), kteří jsou používáni na protiteroristické akce mimo území USA, zásahy zvláštního charakteru a jiné akce, ke kterým se vláda USA nebude hlásit.

Námořnictvo má svou strukturu částečně podobnou této. Jedná se pěchotu USMC, průzkumné jednotky RECON USMC a jednotky SEAL. Za protiteroristické operace na území USA je zodpovědná FBI nebo speciální policejní týmy SWAT jednotlivých států. Někdy se říká speciální jednotky všem těmto jednotkám. Je lepší nazývat obecně tyto jednotky jako jednotky pro zvláštní operace. Pokud se podíváte na zaměření jednotlivých jednotek, tak zjistíte, že vlastně nemáte co porovnávat. Není tedy lepší nebo horší. Může být pouze daná jednotka použita nevhodným způsobem, což se může stát všude i v USA.

 

Historie speciálních jednotek sahá do II. Světové války. Jako počátek je považována 1 st Special Service Force. Ve skutečnosti však jsou speciální jednotky, jak je známe dnes, dítkem "Studené války." Jednotka začala být seskupována v roce 1952 ve známé líhni výsadkářů Fort Bragg. Pak se brzy přesunula do Bad Tolz v Německu (tehdy západním). Tato jednotka byla označena jako 10 th SFGA, ačkoliv byla vlastně tehdy jedinou jednotkou. Účelem, proč tato jednotka vznikla, bylo to, že ve východní Evropě ovládané SSSR nebyly k dispozici už hnutí odporu, a tak tato jednotka měla v případě války působit jako základní partyzánský oddíl, který bude vytvářet v dané zemi hnutí odporu. S nasazením se počítalo i hlavně v případě, že se armády států Varšavské smlouvy rozjedou na západ. Tyto jednotky by zůstaly v Bavorsku a podporovaly tamní hnutí odporu. Mnoho akcí bylo prováděno pod vedením CIA, která dostala řadu kvalifikovaných lidí. Mimochodem vojáci speciálních jednotek hovořili takovým Bavorským dialektem, že při cvičeních je výsadkáři běžně považovali za místní zemědělce a často si z nich anglicky utahovali. Čas od času se pak výsadkáři nestačili divit, že na ně chodí hlášení, že se nechovají k místním obyvatelům laskavě.

Skutečným válečným nasazením však byla válka ve Vietnamu. Vojáci speciálních jednotek byli první kdo se do toho konfliktu zamotali a byli mezi posledními, kdo Vietnam opustili. Více méně tam byli jak před tak i po. Hlavní složkou speciálních jednotek je tzv. A-tým. Tyto A-týmy o síle 12 mužů organizovaly hnutí odporu z domorodých kmenů horalů. Je zajímavé že tyto kmeny tvoří 20% obyvatelstva, ale obývají 70% území! Mimochodem byli jihovietnamci považováni za ekvivalent opice. Dokážete si pak představit, že vztahy mezi horaly a lidmi z měst nebyly nejrůžovější. Do jak nepříjemné situace se dostali vojáci speciálních jednotek, když byli převeleni pod jihovietnamské vedení, které jejich jednotkami hnutí odporu doslova opovrhovalo, vám nemusím jistě vysvětlovat.

Přesto i ta nejhorší válka jednou skončí a tak skončila i válka ve Vietnamu. Pak následovala Grenada, Perský záliv, Somálsko a státy bývalé Jugoslávie. Tolik k historii, ale pojďme se podívat na výběr příslušníků speciálních jednotek U.S. Army.

Výběrové řízení - SFAS a SFQC

SFAS - Special Forces Assessment and Selection (Hodnocení a výběr pro speciální jednotky) - jak vidíte, Američané si potrpí na zkratky. Tato zkratka je používána pro 23 denní výběrový kurs spojený s přípravou na SFQC - Special Forces Qualification Course (Kvalifikační kurs speciálních jednotek). Před tím než se dostanete k SFAS tak musíte být specialisté, pokud jste obyčejní vojáci a pokud se jedná o důstojníky, ti musejí dosáhnout hodnosti nejméně 1 st lieutenant. Jste pozváni na osobní pohovory, kde je vám vysvětlena funkce 12 členných skupin, které jsou základním kamenem speciálních jednotek, jak bude vypadat výcvik a co se od vás očekává. Jste dotazováni na důvody svého rozhodnutí. Podmínkou účasti je i naprostá bezúhonnost. To rozhodně znemožní, aby se do speciálních jednotek dostali různí týpci, kterým není nic svaté.

První týden zahrnuje různé psychologické a fyzické testy. Psychologové si vás vezmou na pohovor a budou zjišťovat zda-li nejste psychicky labilní osoba. Voják musí splnit standardy armádního fyzického testu pro věk 17 - 21 let a získat tak nejméně 206 bodů. Musí uplavat 50 metrů v uniformě a překonat 24 km s batohem těžkým 25kg a zbraní.

Druhý týden sestává ještě více z pochodů, ale přibývá také překážkový běh složený z překážek zatěžujících horní polovinu těla. Součástí je navigační část nazvaná STAR. Je to 18 km přes kopcovitý terén a vodní plochy. Nesmí chodit po cestách ani mýtinách a postupuje se v noci bez ohledu na počasí. Je to nedelší trasa v armádě, kterou musí ujít voják sám s těžkým batohem.

Třetí týden se zaměřuje na umění vedení a spolupráce. Kandidáti jsou rozděleni na 12 členné skupiny, které musejí reagovat na určité stresové situace. Jsou postaveni před určitý problém a je hodnoceno jak a v jakém čase jej vyřeší. Například je úkolem přesunout vlek na vzdálenost 18 km. Jedním z nejhorších úkolů je "Sandman". Dva stěhovací 100l pytle jsou naplněny pískem a představují sestřelené piloty. Úkolem skupiny je dopravit.

Je docela běžné, že vojáci shodí až 15 kg své hmotnosti bez ohledu na to, že se do nich cpe jídlo horem dolem. Je to i psychicky náročné. Instruktoři tvrdí, že za ty tři týdny se jim podaří zlomit každého. Pro pokračování v SFQC je vybráno průměrně 50% uchazečů.

Po SFAS ještě nejste za vodou. Musíte prodělat výsadkový výcvik pokud jej ještě nemáte a také výcvik velitele malých skupin. Pro ty, kteří budou spojaři to znamená zúčastnit se 8 týdenního kurzu morseovky.

Jakmile se dostanete do SFQC absolvujete 80 hodinový kurz velitele a speciálních operací.

Ve druhé fázi důstojníci mají 15 týdenní instruktáž o doktríně, poslání a možnostech speciálních jednotek. Ostatní vojáci si vyberou jeden ze čtyř kurzů. 13 týdnů dlouhý kurs zbraňového specialisty nebo ženisty, 21 týdnů dlouhý kurs pro spojaře a 45 týdnů trvající kurs pro mediky.

Kurz pro zbraňové specialisty - zaměření je na ovládání všech typů zbraní, se kterými se můžete setkat. Důležité je také umění navádění palby. Nejen pomocí balistických počítačů, ale také pomocí nejroztodivnějších příručních pomůcek. Účelem je umět zajistit palebnou podporu všude na světě.

Kurz pro ženisty - po absolvování tohoto kurzu budete umět postavit nejen různé mostky, ale i různé stavby latrínou počínaje a nemocnicí konče. Součástí tohoto kurzu je pyrotechnika. Účastníci se učí dezaktivovat více než 50 amerických a cizích min.

Kurz pro spojaře - spojaři se musejí nejen naučit morseovku jak už bylo řečeno, ale musejí vědět téměř vše o různých spojovacích prostředcích. Musejí se naučit používat šifrovací a dešifrovací tabulky a přístroje. Důležité je i to, aby dokázali dělat některé opravy. V současné době se výcvik skládá i ze satelitní a digitální komunikace.

Kurz pro mediky - absolventi těchto kurzů jsou vlastně skutečnými lékaři. Po ukončení kariéry ve speciálních jednotkách se jich hodně dále věnuje medicíně. Jsou skutečnými specialisty a na jejich činnosti mnohdy závisí úspěch celé operace. Jsou tou hlavní osobou pří získávání "srdcí a mozků" domorodého obyvatelstva pro hnutí odporu. To, že jsou opravdu dobří dokazuje to, že svůj výcvik provádějí na úrazových odděleních v amerických nemocnicích a není pro ně problémem vytrhnout odborně zub, provést operaci slepého střeva a odrodit dítě. Během akce se nemůžete odskočit zeptat pana docenta jak se to či ono dělá, a zda-li toto je vhodnější než tamto.

Po ukončení těchto specializovaných kurzů následuje stmelovací cvičení Robin Sage. Zde jsou dáni do skutečných A-týmů a musí dokázat, že dokáží spolupracovat v bojových podmínkách. Na konci tohoto cvičení je vysněný zelený baret s odznakem Special Forces s nápisem DE OPPRESSO LIBER (osvobodit z útlaku) a "fleší" jednotky. Fleš je látkový podklad pod odznak a jeho barva určuje, ke které jednotce patříte. 10 th SFGA má například zelenou.

Pokud si myslíte, že už je konec všem školením, tak jste zase na omylu. Následuje čtyř až šesti měsíční kurz ve vybraném jazyku. Pokračujete také ve výcviku volného pádu a nebo výcviku odstřelovačů. Specialitou těchto odstřelovačů je i to, že umějí delaborovat cizí munici a přebít ji tak, aby byla vhodná pro jejich zbraň. To, že by jim došly náboje, je pro ně řešitelný problém.

Příslušníci speciálních jednotek U.S. Army jsou vlastně učiteli a ne bandou hrdlořezů. Díky nim je v mnoha vesnicích třetího světa voda a hygiena a mnoho malých dětí ani neví, že při jejich příchodu na svět byl nějaký chlap se zeleným baretem. DE OPPRESSO LIBER!

1st Special Forces Operational Detachment
Delta (SFOD-D)
sf_znak.gif (15762 bytes)soc.gif (20210 bytes)

V roce 1977 vznikla pod vedením Charlese Beckwitha jedna ze dvou protiteroristických jednotek pro boj mimo území USA 1st SFOD-D. Jedna ze dvou znamená, že tou druhou je SEAL team 6 - tzv. Development Group založená Richardem Marcinkem. V 70tých letech bylo několik teroristických útoků, které otřásly světem a v souvislosti s tím vznikly právě obě jednotky. Delta vznikala na základě jednoletého pobytu Ch. Beckitha ve Spojeném Království u 22. SAS.

Struktura Delty je následující:

Velitel - Army Colonel
Zástupce - Lieutenant Colonel
Roty zabezpečení, zpravodajská, operační a logistická - Rotě velí Leutenant Colonel
Operační roty se skládají z 15-20 lidí. Ti se dělí na skupiny o 4-6 lidech s kombinací kvalifikací střelců a odstřelovačů. Každá skupina má svou specializaci na způsob vysazení.

Delta udržuje těsné styky s obdobnými jednotkami jako jsou bratranci ze 22. SAS, francouzské GIGN, německé GSG-9, izraelským SAYERET MATKAL/jednotka 269 a australskou SASR. V systému protiteroristických jednotek existuje výměna informací, a tak všechny jednotky pracují velice podobně.

Z toho co se nachází ve skladech Delty, by přecházely oči každému dobrodruhovi. Vše je pro to, aby se akce podařila a nedošlo k ohrožení případných rukojmí. Tato jednotka rozhodně netrpí nedostatkem financí. Jednotky Delty nemají žádné označení, které by prozrazovalo jejich původ, přesto je možné je poznat. Jak to? Delta nosí na bojišti plastové helmy na skateboard a také nákoleníky. Dalším podstatným rozdílem, že mají vysílačky s náhlavní soupravou. Tento rozlišovací znak však není 100%, protože podobné nosí i 6. SEAL - Dev. Group.

Delta je opravdu jednotkou pro zvláštní operace. Dokazuje to i to, že vládní činitelé dlouho existenci Delty popírali a i v současnosti odvádějí rozhovor na jiné téma, pokud před nimi slovo Delta vyslovíte.
Jak už jsem ale napsal, je běžné, že po čase něco prosákne, a tak dovolte, abych uvedl několik posledních drbů. Co se týká kvality, tak nemohu ručit za nic.

Nejznámější akcí Delty byla záchrana rukojmích v Teheránu pod názvem Orlí dráp. Žel tato akce skončila dříve, než se Delta stačila předvést. Ke cti Delty je nutno přiznat, že nezmatkovala a příslušníci pomáhali v záchraně při neštěstí na Desert 1. Bylo to poprvé, kdy se přiznala existence Delty. Z této akce vzniklo také Společné velitelství zvláštních operací. Tato akce zkrachovala na špatné komunikaci mezi jednotlivými částmi ozbrojených sil USA.

delta.jpg (295432 bytes)

Předpokládá se, že Delta byla na následujících dalších operacích:
1979 - Protiteroristický tým s FBI na Pan Amerických hrách v Puerto Rico
1983 - Účast na akci Urgent Fury na Grenadě
1984 - Odletěli na střední východ při únosu letadla Kuwaiti Airlines. Dva Američané přišli při osvobozování o život.
1985 - Únos letadla společnosti TWA na Kypr.
1987 - Ochrana Col. Jamese "Nick" Rowe na základě zpráv o atentátu Vietnamských komunistů.
1989 - Záchrana rukojmí během operace Just Cause v Panamě
1991 - Účast na lovu SCUDů se SAS během války v Zálivu.
1993 - Účast v jednotce Task Force Ranger v Somálsku při hledání Mohamada Farah Aidida. Tato operace je zajímavě popsána v knize Blachawk down. Během jedné operace došlo, k sestřelení dvou vrtulníků UH-60 a Rangerům spolu s Deltou, kteří se záchrany účastnili, šlo brzo o jejich vlastní přežití.
1997 - Spolu se SAS se účastnili protiteroristické akce při obléhání rezidence Japonského Ambasadora v Limě v Peru.

Poslední informace o výběrovém řízení jsou velice zajímavé.
Delta je jediná jednotka, která nepřijímá přímo z civilu. Proto má také tu nejhorší pověst u vedoucích personálních oddělení. Funguje to asi tak, že ty nejschopnější z pěchoty si přetahují výsadkáři. Ty nejlepší od výsadkářů si přetáhnou speciální jednotky a ty nejlepší ze speciálních jednotek si přetáhne Delta. Vše je umocněno tím, že jsou umístěni všichni na Fort Braggu! Úředníci z Delty procházejí osobní spisy nejlepších kapitánů a seržantů od speciálních jednotek a Rangers. Pokud se jim někdo líbí, pozvou jej na předběžný pohovor. Pak následuje přezkoušení fyzické zdatnosti. Upozorňuji, že se jedná o lidi, kteří již působí ve zvláštních silách, což je velice zajímavé! Další nezbytnou podmínkou je výsadkářský výcvik. Pak teprve začíná měsíční výběrový kurz. Systém výběru je nelítostný a uspěje 12 ze 100, ale někdy třeba nikdo. Psychologické testy mají za úkol vytřídit nevyrovnané jedince, kteří nejsou schopni plánovaně bez emocí zabít. Během kurzu jsou prováděny pochody nebo spíše zrychlené přesuny s batohem. Zájemci mezi sebou nesmí mluvit. Instruktory jsou oslovováni minimálně a to jen podle čísel, které každý dostane na začátku. Během celého kurzu neví, jestli jsou v limitech nebo ne. Neustále se mění rozkazy a uchazeči jsou z nich brzy zmatení. To je první fáze, kterou splní čtvrtina uchazečů - možná. Ti, kteří zbudou po vyhodnocení této fáze, dostanou batoh a vyrazí na přesun, kdy urazí 64km za dva dny. Po přesunu mají 18 hodin na přečtení dvou knih a vypracování referátu o přečtených knihách. Důležitou informací je to, že to celé dělají beze spánku. Pak následuje pohovor s velitelem. Korunováno je to tím, že před vyhlášením konečných výsledků jsou při čekání pozorováni z druhé místnosti.

Základní požadavky na přijímacím řízení jsou následující:

Muž (ženy mají smůlu)
Dobrovolník
Občan USA
Složená fyzická zkouška pro letecký personál 2. Stupeň.
Výsadkář nebo dobrovolník pro výsadkářský výcvik
Projít lustračním procesem a mít prověření pro tajné informace
Splnit APFT (armádní fyzický test) FM21-20, 75 bodů pro každou část ve věkové skupině 22-26 let (55 kliků za 2 min, 62 lehů-sedů za 2 min a běh 3,2 míle za 15:06 min a méně. (v uniformě)
Minimálně dva roky aktivní služby
Hodnost Kapitána nebo Seržanta
Absolvent pokročilých kurzů speciálního boje
Absolvent vyšší skoly (titul BA nebo BS)
Minimálně 12 měsíců ve velící funkci kapitána

Jak už jsem uvedl, jednotky 1st SFOD-D jsou natolik tajné, že získat jakoukoliv informaci z oficiálních zdrojů je téměř nemožné. Není zatím není znám ani znak této jednotky. V hlavičce je uveden znak velitelství speciálních operací SOC, pod které Delta spadá. Na stránkách SOC www.soc.mil však o Deltě nic nenajdete. Prosím, abyste zde uvedené informace brali s nadhledem.

 

10th SFG (A) Kolín